KGHM wsparł lokalne samorządy

Badania profilaktyczne, budowa świetlic, termomodernizacja szkół, a także zakup sprzętu medycznego. KGHM po raz kolejny przekazał środki finansowe na potrzeby lokalnych samorządów. Jedną na najwyższy dotacji otrzymała gmina Polkowice.

14 gmin otrzymało od KGHM promesy w ramach szerokiego programu działań z obszaru społecznie odpowiedzialnego biznesu realizowanego przez spółkę na rzecz mieszkańców. Aktualne potrzeby gmin wskazują samorządowcy.

– Samorządowcy sami określają jakie projekty, byłyby tym oczekiwanymi do naszego udziału finansowego. Ta procedura odbywa się co roku. Do tej pory od 2012 roku samorządy uzyskały w ramach tego konkretnego programu 13 milionów złotych. To są projekty, które samorządy nazywają o charakterze „miękkim”, czyli to są projekty, które dotyczą profilaktyki prozdrowotnej, edukacji, ekologi. Ale są też takie nieco „twardsze”, o charakterze inwestycyjnym, jak np. modernizacja infrastruktury sportowej, termomodernizacja, wymiana źródeł ciepła. Te projekty są nie tylko ciekawe, ale też szybkie w realizacji, a co za tym idzie, szybko można obserwować ich efekty – zaznacza prezes KGHM Tomasz Zdzikot.

Pieniądze na realizację projektów prospołecznych otrzymały m.in. gminy: Jerzmanowa, Przemków, Grębocice, Kotla, Żukowice, Gaworzyce, Pęcław, Radwanice.

Bardzo dbamy o to, żeby nasi pracownicy, którzy pracują i żyją na terenie Zagłębia Miedziowego, mieli jak najlepsze warunki. Nasi pracownicy wykonują przecież pracę w przemyśle ciężkim, bardzo trudną zresztą pracę, odpowiedzialną, dodatkowo wymagającą siły charakteru oraz siły fizycznej. O tym mówili podczas spotkania sami samorządowcy – mieszkańcy gmin, które wspieramy to są nasi byli, aktualni i przyszli pracownicy, dlatego jakość ich życia musi być najważniejsza – podkreśla prezes KGHM.

– To bardzo ważne z punktu widzenia społecznej odpowiedzialności biznesu, a także dobrego sąsiedztwa gmin i sąsiedztwa Zagłębia Miedziowego i największego przedsiębiorstwa w regionie. Wsparcie jest bardzo istotne i potrzebne – przyznaje burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Promesę w kwocie 300 tysięcy złotych i jednocześnie jedną z najwyższych otrzymała również gmina Polkowice. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup urologicznego USG.

– Sprzęt, który trafi do Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, to USG, które będzie pracować w poradni urologicznej. To najnowocześniejszy z możliwych i dostępnych na rynku sprzętów wart blisko 300 tysięcy złotych. To z pewnością spowoduje, że poradnia będzie jedną z lepszych w naszym regionie – informuje burmistrz Puźniecki.

W tym roku na rzecz gmin przekazano łącznie 3,5 miliona złotych. Warto dodać, że samorządowe projekty są również realizowane dzięki wsparciu Fundacji KGHM. Pieniądze oprócz organizacji wydarzeń kulturalnych, ochrony zdrowia i wyposażenia szpitali, wsparły lokalne oddziały Ochotniczych Straży Pożarnych czy prace remontowe kościołów i innych zabytków w regionie.

Nowe wiadomości z Polkowic

Puls Polkowic poleca