Policjanci sprawdzają czy jeździmy w pasach

Uwaga kierowcy, na drogach powiatu polkowickiego policjanci przyjrzą się dziś szczególnie, czy podróżujący samochodem mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Wszystko w ramach akcji „Pasy”.

Polkowiccy policjanci sprawdzają czy dbamy o swoje bezpieczeństwo i jeździmy w pasach. Podczas działań w ramach akcji „Pasy” funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na to, czy kierowca oraz pasażerowie przestrzegają obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa.

To bardzo ważne, by pasy były zapięte i to w sposób prawidłowy. Stosowanie pasów przez kierującego i pasażerów znacznie zwiększa szanse przeżycia podczas wypadku drogowego.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Zderzenie samochodu jadącego z prędkością 80 km/godz. ze stałą przeszkodą np. drzewem, słupem czy stojącą ciężarówką niemal zawsze jest śmiertelne dla osób znajdujących się w samochodzie. Całkowicie bez szans jest natomiast osoba, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa.

Co ważne, osoba, która nie zapięła pasów siedząc z tylu, naraża na śmierć kierowcę oraz pasażera podróżującego na przednim siedzeniu. Podczas wypadku bowiem pasażer z podróżujący z tyłu, który nie zapiął pasów, może swoim ciężarem ciała, pomnożonym przez prędkość pojazdu, uderzyć tak mocno w przednie siedzenie samochodu, że złamie zagłówek lub wręcz cały fotel zabijając kierowcę albo pasażera z przodu.

Osoby łamiące przepisy muszą liczyć się z karą. Za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa grozi mandat karny w wysokości 100 złotych oraz 5 punktów karnych.

Podczas dzisiejszej akcji policjanci sprawdzają też czy dzieci podróżujące są prawidłowo przewożone. W przypadku niedopełnienia obowiązku przewożenia dziecka w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci grozi mandat karny w wysokości 300 złotych oraz 5 punktów karnych.


źródło: KPP Polkowice

Nowe wiadomości z Polkowic

Puls Polkowic poleca