Odkupili stadion, teraz czas na jego remont!

Choć budowali go mieszkańcy, tak naprawdę nigdy nie był własnością gminy. Stadion Stali Chocianów do tej pory należał bowiem do prywatnego przedsiębiorcy, który nie widział potrzeby inwestowania w obiekt, który niszczał. Po 45-latach stadion wrócił jednak do gminy Chocianów a burmistrz już zapowiada jego rewitalizację.

Historia stadionu w Chocianowie jest skomplikowana. Pewnie nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę, że do tej pory nie był on nawet własnością gminy.

45 lat temu istniejące wówczas przedsiębiorstwo czyli Fabryka Urządzeń Mechanicznych podarowała, w sumie nieformalnie, ponieważ nie sfinansowano tego żadnymi dokumentami, obecny teren mieszkańcom pod budowę stadion miejskiego. W czynach społecznych był ten teren zagospodarowany przez mieszkańców, pracowników FUM-u oraz lokalnych przedsiębiorców – informuje Elżbieta Kowalczuk, z Urzędu Miasta i Gminy Chocianów.

stadion chocianow 3


Na tamten czas był to jeden z najlepszych stadionów w rejonie. Odbywały się tutaj nawet rozgrywki międzynarodowe. Niestety z biegiem lat obiekt niszczał, a prywatny przedsiębiorca nie nie wiedział potrzeby inwestowania w obiekt. Gmina Chocianów podpisał porozumienie z właścicielem obiektu na utrzymywania go w zakresie podstawowe. Przeprowadzenie generalnego remontu było więc niemożliwe.

– Powzięliśmy w tym temacie starania tak naprawdę od pierwszych dni mojej kadencji. Prowadziliśmy rozmowy z poszczególnymi właścicielami, bo należy też wspomnieć, że przez wiele lat właściciele się zmieniali z uwagi na kwestie finansowe FUMU, który najpierw był pierwotnym właścicielem. Potem doszła kwestia syndyka masy upadłościowej, następnie kwestie finansowe, operatów szacunkowych, kwestia podejścia finansowego naszej gminy – wylicza burmistrz miasta i gminy Chocianów Tomasz Kulczyński. – Naprawdę wiele kwestii należało uregulować – zaznacza burmistrz.

Po wielu latach w końcu się jednak udało. Stadion miejski w Chocianowie stał się własnością gminy, a burmistrz Kulczyński już zapowiada jego rewitalizację.

Jesteśmy przekonani, że w następnej kadencji uda nam się go zrewitalizować, bo Chocianów potrzebuje prawdziwego obiektu sportowego. Potrzebuje prawdziwej bieżni, bowiem biegacze prężnie działają na terenie gminy. Zbieramy opinie od mieszkańców, od ludzi, którzy się z nami kontaktują w sprawie organizowania sportowych zmagań, jak chcieliby, żeby stadion został zrewitalizowany oczywiście mając na uwadze środki finansowe jakimi gmina Chocianów może przeznaczyć i jakie może pozyskać – dodaje burmistrz Kulczyński. To jednak nie jedyne informacje dotyczące stadionu w Chocianowie. Jak przekazał burmistrz Kulczyński, na obiekcie będzie rozgrywany sezon II Ligi Rugby.

stadion chocianow


Mamy szkółkę rugby dla dzieci i młodzieży w Chocianowie, która się prężenie rozwija, trenuje tutaj dużo dziewczynek, dlatego my świetnie znamy ten obiekt. Rozgrywaliśmy już tutaj kiedyś Regionalne Turnieje Dzieci i Młodzieży. Bardzo nam się to miejsce podoba, dlatego też planujemy tu rozegrać cały sezon jako seniorzy, ponieważ w Lubinie, miejsce na którym trenowaliśmy jest w remoncie. A teraz dzięki uprzejmości burmistrza i Stali Chocianów mamy okazje rozegrać mecze w Chocianowie, co z pewnością pozwoli nam też na promocję rugby w Chocianowie.

Burmistrz Kulczyński podkreśla, że widzi ogromny potencjał w stadionie i z pewnością po rewitalizacji będzie wykorzystywany nie tylko do celów sportowych.


Nowe wiadomości z Polkowic

Puls Polkowic poleca