Centrum Przesiadkowe prawie gotowe!

Otwarcie Centrum Przesiadkowego w Chocianowie zbliża się wielkimi krokami. Firma wykonująca remont budynków niebawem zakończy pracę. Będzie to nie tylko jedno z najładniejszych miejsc na terenie gminy Chocianów, ale i dodatkowo przeznaczone do celów edukacyjnych.

Rewitalizacja obszaru, który znajduje się przy peronie w Chocianowie została podzielona na dwa etapy. Pierwszy właśnie dobiega końca.

– W pierwszej części remontowane były te właśnie zabudowania przydworcowe. Nie bez powodu, ponieważ było to sprzężone z powrotem połączeń kolei do Chocianowa. Kolej wróciła do nas w grudniu po 22 latach, a pracę nad remontem budynku trwają już od zeszłego roku więc obie inwestycje były tak naprawdę prowadzone równolegle – informuje burmistrz Chocianowa, Tomasz Kulczyński – Pierwsza część tej inwestycji tak naprawdę dobiega już końca – dodaje burmistrz.

Budynki, które tu wcześniej stały, niszczały od 20-lat. Teraz, dzięki przeprowadzonej rewitalizacji, będzie to jedno z ładniejszych miejsc na terenie gminy Chocianów. Rewitalizację przeprowadziła firma Kinga Serwis, która specjalizuje się w renowacji zabytkowych budynków.

– Przeprowadziliśmy w tym miejscu kompletny remont, od wymiany okien po instalację elektryczną, czy kanalizację, docieplenie poddaszy, wymianę dachów. No tak naprawdę wszystko. Zagospodarowaliśmy również teren wokół, przygotowaliśmy ścieżki rowerowe. Myślę, że mieszkańcy gminy będą zadowoleni. Na szczęście nie napotkaliśmy na jakieś większe komplikacje. Jest duże wsparcie od burmistrza Chocianowa – zaznacza Marek Szatkowski, prezes firmy Kinga Serwis i firmy K5.


W miejscu tym poza Centrum Przesiadkowym znajdować się będą również sale dydaktyczne otwarte dla mieszkańców. Dzięki multimedialnym prezentacjom odwiedzający będą mogli m.in. poznać historię Polski oraz zmieniającego się na przestrzeni lat Chocianowa. Gmina pozyskała również dofinansowanie na remont głównego budynku dworca.

– Jeżeli chodzi o budynek główny dworca, ja obiecałem mieszkańcom gminy Chocianów, że zajmę się tą kwestią w drugiej kadencji, ponieważ sytuacja prawna budynku wymagała wyregulowania, a to wiązało się z czasem. Na ten moment mogę już zdradzić, że aplikujemy już o środki zewnętrzne, aby móc zabezpieczyć budynek dworca, aby rozpocząć prace rewitalizacyjne. Remont będzie bardzo duży, przed nami zabezpieczenie m.in dachu czy elewacji. Mam nadzieje, że przeniesiemy tam również Regionalne Centrum Kultury, będzie to też miejsce dostępne dla seniorów, mogę obiecać, że naprawdę będzie się tam działo – przekazuje burmistrz Kulczyński.

Gmina Chocianów pozyskała na realizację tej inwestycji dofinansowanie w kwocie pięciu milionów złotych. Centrum Przesiadkowe będzie łączyło trzy ważne dla gminy środki transportu – kolej, bezpłatną komunikację a także Cyklostradę Dolnośląską. W tym miejscu będzie się powiem rozpoczynała ścieżka rowerowa. 17 kilometrowy odcinek będzie bowiem łączył Chocianów z Lubinem. Wobec tego będzie tu również Punkt Informacji Turystycznej.
Nowe wiadomości z Polkowic

Puls Polkowic poleca