Są pieniądze na usunięcie azbestu

Mieszkańcy miasta i powiatu polkowickiego mogą już składać wnioski o datację na usunięcie materiałów z azbestem. Władze gminy zabezpieczyły na ten cel w budżecie ponad 50 tys. zł.

W polkowickim ratuszu można składać wnioski o dotację na usuwanie materiałów zawierających azbest. Dzięki decyzji rady gminy znalazły się pieniądze na ten cel i w budżecie zabezpieczono 54 tys. zł.

– Osoby fizyczne, które mieszkają w budynkach mieszkalnych mogą się starać o dotację w wysokości 1404 zł za każdą tonę, gdy azbest znajduje się w płytach na dachu lub gdy jest zdemontowany. Wtedy dopłata wynosi 999 zł za tonę – zaznacza Małgorzata Kalus-Chiżyńska – Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich Urzędu Gminy w Polkowicach.

Małgorzata Kalus-Chiżyńska – Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich UG Polkowice

Wnioski należy składać do 10 listopada, a azbest np. z dachu usunąć do 1 grudnia tego roku.

– Należy pamiętać, że płyty azbestowe mogą pylić, gdy są narażone na działanie słońca lub wiatru. Azbest jest wtedy na tyle niebezpieczny, że może uszkadzać płuca i ludzie mogą zachorować na bardzo poważne choroby, w tym nowotwory – zaznacza dyrektor Kalus-Chizyńska.

Warto dodać, że każdy właściciel budynku lub przedsiębiorca jest zobowiązany do końca 2032 roku do usunięcia wszystkich materiałów z azbestem, które znajdują się na jego posesji.

Nowe wiadomości z Polkowic

Puls Polkowic poleca