Niebawem przyłączą do światłowodu. Gmina przeciw wykluczeniu cyfrowemu

Gmina Polkowice ogłosiła przetarg na budowę światłowodu. Oznacza to, że już niebawem ruszą prace związane z przyłączeniem do sieci światłowodowej szczęściu sołectw oraz dwóch miejsc na terenie samych Polkowic. Wykonawcy oferty mogą składać do 11 marca.

Gmina Polkowice już od jakiegoś czasu dążyła do tego, by doprowadzić światłowód do miejscowości, w których mieszkańcy nie mogli w pełni korzystać z możliwości, jaki daje Internet. O zabezpieczenie środków na ten cel z budżetu gminy wnioskował dwa lata temu Roman Rozmysłowski. Jednak pomysł ten nie znalazł wówczas poparcia wśród radnych. Dopiero na wniosek burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego udało się zabezpieczyć środki na ten cel.

W chwili obecnej jesteśmy w momencie rozpoczęcia realizacji pierwszego etapu sieci światłowodowej dla sołectw: Biedrzychowa, Dąbrowa, Komorniki, Pieszkowice, Tarnówek i Żelazny Most, z czego bardzo się cieszę. Myślę, że kolejne lata spowodują, że ta inwestycja będzie kontynuowana i drugi etap tego zadania inwestycyjnego doprowadzi sieć światłowodowa do wszystkich mieszkańców gminy Polkowice – informuje Roman Rozmysłowski.

Największy problem z Internetem mają mieszkańcy miejscowości wokół zbiornika osadowego. Dlatego przygotowany światłowód ma mieć bardzo dobre parametry – przesył miał mieć około tysiąca megabitów na sekundę z możliwością rozszerzenia do dziesięciu tysięcy megabitów na sekundę.

– Obecnie jesteśmy na finiszu prac związanych z wyłonieniem wykonawcy tego przedsięwzięcia – informuje rzecznik polkowickiego magistratu, Roman Tomczak. – Termin składania ofert mija 11 marca. Po wyłonieniu najkorzystniejszej z nich przystąpimy do podpisania umowy i będziemy czekać na wbicie przysłowiowej pierwszej łopaty – przekazuje Roman Tomczak, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Polkowice.

Od chwili rozpoczęcia pierwszego etapu inwestycji wykonawca będzie miał 18 miesięcy na na jej zakończenie. Gmina Polkowice na ten cel przeznaczyła 6.5 miliona złotych.

Nowe wiadomości z Polkowic

Puls Polkowic poleca