Wyciągają ręce po 800+

Oszuści nie próżnują. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłaszają się klienci, którzy dostali na swój adres e-mail z linkiem do wniosku, który rzekomo pozwala podwyższyć świadczenie wychowawcze z 500 zł do 800 zł. To oszustwo!

Świadczenie w wyższej wysokości jest wypłacane od stycznia 2024 r. Podwyżka jest automatyczna i nie wymaga żadnych wniosków od klientów ZUS. Od kilku dni jednak klienci zgłaszają się do ZUS z informacją, że dostali e-mail z prośbą o uaktualnienie swoich danych w celu wypłaty świadczenia wychowawczego w wyższej wysokości, tj. 800 zł zamiast 500 zł. Do treści dołączony był link, w który należało przełączyć się do formularza.

– Naszych klientów zaniepokoiła ta informacja, bo w ostatnim czasie nie zmieniali żadnych danych, a wypłaty dostają terminowo, stąd też ich wizyta w ZUS. – mówi Iwona Kowalska –Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Na szczęście byli ostrożni i nie dali się nabrać – opowiada Kowalska-Matis.

Rzeczniczka apeluje do wszystkich osób, które otrzymały taką wiadomość, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na nią, ani tym bardziej nie otwierać zawartych w korespondencji załączników czy linków.

– Zazwyczaj taki e-mail ma na celu wyłudzenie naszych danych z formularza, zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci – informuje rzeczniczka.

Iwona Kowalska-Matis podkreśla jednocześnie, że ZUS nie wysyła drogą mejlową informacji z linkiem, a świadczenie wychowawcze od stycznia 2024 r. jest podnoszone do kwoty 800 zł automatycznie przez sam ZUS, nie trzeba więc składać wniosku.

– Przypominam, że rodzice, którzy mają prawo do świadczenia na obecnie trwający okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., od stycznia bieżącego roku ich świadczenie jest podniesione przez ZUS do kwoty 800 zł, bez jakiegokolwiek wniosku, automatycznie. Natomiast wnioski na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2024 r. do końca maja 2025 r. będzie można składać dopiero od 1 lutego – dodaje rzeczniczka.

Składanie wniosków odbywa się za pośrednictwem PUE, bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i aplikacji mZUS. Nie ma składania możliwości składania wniosku poprzez przesłany pocztą link, czy załącznik.

– W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl – apeluje Kowalska-Matis.

Nowe wiadomości z Polkowic

Puls Polkowic poleca