Można się zgłaszać po pomoc asystenta osobistego

Gmina Polkowice już po raz kolejny będzie realizowała program pod nazwą „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”. To potrzebna i nieoceniona pomoc dla mieszkańców posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. W tym roku program wystartuje z około miesięcznym opóźnieniem.

No niestety oferta, która wpłynęła nie spełniała wymagań konkursowych w związku z powyższym została unieważniona i musieliśmy ogłosić ponownie konkurs. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to usługa asystencka będzie mogła być realizowana od lutego na terenie gminy Polkowice – informuje Ewa Kowalik, wiceburmistrz Polkowic do spraw społecznych.

Asystenci to osoby, które są specjalnie przygotowane do niesienia pomocy osobom potrzebującym. Asystentem może zostać członek rodziny pod warunkiem, że będą posiadać odpowiednie kwalifikacje.
– Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami ma zadanie wesprzeć osoby z niepełnosprawnościami. To są zarówno osoby, które mają znaczny jak i umiarkowany stopień niepełnosprawności. Asystentura kierowana jest do osób dorosłych jak i również dzieci. To jest pomoc w dotarciu do lekarza, to jest pomoc w załatwianiu spraw życia codziennego, to jest pomoc w domu. Zakres jest bardzo duży, a z roku na rok dodatkowo jeszcze się powiększa – dodaje wiceburmistrz Kowalik.

W roku 2024 gmina Polkowice przeznaczyła na realizację tego programu prawie 900 tysięcy złotych, dzięki czemu z tegorocznej edycji programu będzie mogło skorzystać około 35 osób. Środki na realizację programu pochodzą z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz z budżetu gminy Polkowice.

Zdjęcie: Gmina Polkowice

Nowe wiadomości z Polkowic

Puls Polkowic poleca