Tomograf przyjechał do PCUZ

Do Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych przyjechał tomograf komputerowy. Sprzęt teraz będzie instalowany, a pierwsze badanie zostanie wykonane na początku kwietnia 2024 roku. By przeprowadzić szczegółową diagnostykę całego ciała, polkowiczanie nie będą musieli już jeździć do innych miast.

Do Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych w asyście straży miejskiej przyjechał długo wyczekiwany tomograf komputerowy.

– Myślę, że to jest wyjątkowa chwila, to po pierwsze, a po drugie, jest to ważny moment dla polkowiczan w kontekście tego, że będzie można wykonywać wiele badań już tutaj na miejscu. Mieszkańcy nie będą musieli jeździć do innych miast. Sukcesywnie PCUZ zwiększa dostępność różnych usług. Ten tomograf obiecany w poprzedniej kadencji przez pana ministra wreszcie do nas dociera i z tego się bardzo cieszymy – mówi Sebastian Sypko, wiceburmistrz do spraw gospodarczych w Polkowicach.

Urządzenie stanie w pracowni tomograficznej, która właśnie powstaje w przychodni.

Musieliśmy specjalnie to pomieszczenie dostosować, m.in. wzmocnić piwnicę, która jest pod nami, zrobić specjalne osłony tak, żeby ochraniały nas przed promieniowaniem, wentylację, oprogramowanie. Także dzisiaj to urządzenie tutaj wjeżdża – przekazuje Paweł Gambal, prezes zarządu Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

– Już niebawem będzie w przychodni USG teraz już przyjechał tomograf. W późniejszym etapie pojawi się jeszcze rezonans. Myślę, że Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych to miejsce, w którym polkowiczanie i nie tylko, będą mogli realizować te zlecanie lekarskie, które są konieczne dla ich zdrowia, ale równocześnie będzie to miejsce, w którym bardzo mocno będziemy stawiać na profilaktykę – podkreśla Ewa Kowalik, wiceburmistrz do spraw społecznych.

Tomograf będzie teraz odpowiednio instalowany w przychodni i testowany. Musi również przejść specjalne odbiory sanepidu, dlatego pierwsze badanie zostanie wykonane prawdopodobnie na początku kwietnia 2024 roku.

– Pacjenci już dopytują, już chcą się zapisywać na kolejki. Musimy jednak poczekać na ogłoszenie konkursu przez Narodowy Fundusz Zdrowia na tomograf i wtedy, jak już będziemy po rozstrzygnięciu będziemy zapisywać pacjentów na badania – dodaje prezes Gambal.

Powstanie pracowni tomograficznej, to tylko jeden z etapów rozbudowy Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Koszt powstania pracowni tomografu wraz z zakupem sprzętu to sześć milionów złotych.

Zdjęcia: M.Felkel

Nowe wiadomości z Polkowic

Puls Polkowic poleca