Wielkie zmiany w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych

To już nie jest obietnica wyborcza, to się naprawdę realizuje – mówił burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki o rozbudowie Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. Powstaną gabinety badań i diagnostyczno-zabiegowe, sale operacyjne i łóżkowe oraz m.in pracownia rezonansu magnetycznego. W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych odebrano symboliczną promesę na zakup rezonansu magnetycznego.

– Możemy mówić o tym, że nasza przychodnia staje się jednym z najnowocześniejszych ośrodków zdrowia w Zagłębiu Miedziowym. Taka była wizja na początku kadencji i ona się spełnia. Mieszkańcy Polkowic zasługują na to, by warunki zdrowotne były utrzymywane na jak najwyższym poziomie – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

– Polkowice potrzebują dobrego zaplecza medycznego, dobrego sprzętu. Mieszkańcy nie będą musieli jeździć do innych miasta. Tu na miejscu będzie diagnostyka i to tu na miejscy będziemy jeszcze bardziej dbać o zdrowie mieszkańców – dodaje Krzysztof Kubów, Szef Gabinetu Politycznego Premiera.

Wartość sprzętu to sześć milionów złotych.

– W tej chwili jest ogromny postęp diagnostyki. Pacjenci mają znacznie większe oczekiwania i mają do tego prawo. Dlatego takie badania jak rezonans czy tomograf, stają się powoli badanie podstawowym, takim jak takim jak kiedyś było badanie rentgenowskie – podkreśla Dagmara Janczak-Sondej, lekarz w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

By można było skorzystać z badania rezonansem, najpierw trzeba odpowiednio dostosować przychodnię. Stąd modernizacja Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, która już się rozpoczęła i będzie przebiegała w trzech etapach.

– Pierwszy etap to doposażenie i wyremontowanie istniejącego budynku, drugi – to rozbudowanie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego z centrum geriatryczno-rehabilitacyjnym, hospicjum, łóżkami wytchnieniowymi. Tu będzie tomograf i rezonans. QA ostatnim etapem są sale operacyjne i sale zabiegowe – informuje Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Budynek będzie miał trzy kondygnacje. Powstanie zakładu opiekuńczo-leczniczego to odpowiedź na potrzeby mieszkańców nie tylko Polkowic, ale i całego regionu.

– Mamy tutaj 60 łóżek w tym łóżka z zakładu leczniczo-opiekuńczego i hospicjum, a także łóżka wytchnieniowe, gdzie pacjent będzie mógł na parę tygodni do nas przyjść, zostać zdiagnozowany i wyrehabilitowany, i mam nadzieję, o własnych siłach pójść do domu. Jesteśmy również przygotowani na taką sytuację, że jeżeli pacjentowi pogorszy się stan zdrowia i będzie wymagał dłuższego pobytu, to wtedy znajdzie miejsce w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, a jeżeli stan jego zdrowia będzie dużo gorszy, to wtedy przygotowane będą łóżka hospicyjne – dodaje prezes Gambal.

W ramach przebudowy przychodni ma powstać również 90 dodatkowych miejsc parkingowych. Koszt całej inwestycji szacowany jest na kilkadziesiąt milionów złotych. Wraz z początkiem nowego roku ma zostać wyłoniony wykonawca pierwszego etapu inwestycji.

Materiał wideo obejrzysz tutaj:Nowe wiadomości z Polkowic

Puls Polkowic poleca