Trwają bezpłatne badania dla najmłodszych

Już po raz trzeci w polkowickim rynku odbyły się badania profilaktyczne w ramach akcji „Nie nowotworom u dzieci”. Małym polkowiczanom w specjalnym ambulansie przeprowadzono badanie USG jamy brzusznej. Jutro przebadani zostaną kolejni pacjenci.

Fundacja Ronalda McDonalda do Polkowic przyjechała już po raz trzeci. To efekt dobrej współpracy z władzami gminy Polkowice.

– Nasza współpraca z fundacją Ronalda McDonalda jest niezwykle potrzebna. Oferta badań skierowana jest do najmłodszych polkowiczan. Na najwyższym poziomie usług możemy zbadać zdrowie dzieci w obszarze jamy brzusznej i układu moczowego. To niezwykle cieszy. Profilaktyką możemy sporo zadziałać w przypadku wykrywania chorób cięższych. Wiem, że mieszkańcom bardzo podobają się te badania i chętnie z nich korzystają. Od początku mojej kadencji zależało mi na tym, by prowadzić taką politykę, by być blisko pacjentów, „wychodzić” do nich i zapewnić im jak najwygodniejsze warunki do przeprowadzania badań. To jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku małych pacjentów, którzy wymagają szczególnej uwagi oraz przyjaznych warunków – zaznacza Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

„NIE nowotworom u dzieci” to przesiewowe, profilaktyczne badania USG dla dzieci w wieku od 9 miesiąca do 6 roku życia.

USG w przypadku dzieci często cechuje się większą czułością niż np. tomografia czy rezonans. Więc możemy podczas tego krótkiego i co najważniejsze bezbolesnego badania zaobserwować jakieś niepokojące zmiany. Do tej pory udało nam się przebadać 30. małych pacjentów. Znaleźliśmy kilka odchyleń niewielkich odchyleń od normy, na szczęście nie jest to na tyle poważne, by bić na alarm – podkreśla Paweł Sitny, lekarz radiolog.

Badanie USG wykonują radiolodzy na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych. Lekarze podkreślają, że świadomość Polaków, na temat tego, jak ważna jest profilaktyka, wyraźnie rośnie. Większą uwagę jednak do regularnych badań przykładają kobiety, a co za tym idzie, częściej badania wykonywane są również dzieciom.

– Badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać raz do roku. W tym czasie jesteśmy w stanie wykryć jakieś zmiany. Sama praca w ambulansie idzie bardzo sprawnie. Są tutaj wolontariusze, którzy nam bardzo pomagają. Dzieci też dobrze z nami współpracują – dodaje radiolog.

Aby skorzystać z badania trzeba było wcześniej się na nie zarejestrować. Każdy pacjent przychodził na konkretną godzinę, dzięki czemu dzieci nie musiały czekać w kolejce. Po każdym badaniu rodzice i opiekunowie małych pacjentów otrzymali szczegółowy opis.

– Bardzo się cieszę, że udało mi się zarejestrować trójkę moich dzieci na te badania. W przypadku poprzednich edycji, niestety nie zdążyłam. Naprawdę bardzo się cieszę, że teraz się udało, tym bardziej, że jest to bardzo wygodne – mówi pani Katarzyna.

Bezpłatne badania będą się odbywały również jutro.

Nowe wiadomości z Polkowic

Puls Polkowic poleca