Motocykliści pod lupą policjantów

0
75

Polkowiccy policjanci od rana patrolują drogi powiatowe, a swoją uwagę szczególnie kierują na motocyklistów. Sprawdzany jest stan techniczny jednośladów oraz to, czy motocykliści przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Polkowiccy funkcjonariusze informują, że będą stosować wszystkie środki, mające na celu wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań z dolnośląskich dróg.

Słoneczna pogoda sprzyja jeździe motocyklem. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach często wspominają, że interwencje dotyczące zdarzeń z udziałem motocyklistów zapadają mocno w pamięć. Niestety, jest to najczęściej spowodowane poważnymi obrażeniami, których doznają kierujący jednośladami. Niestety, związane jest to często ze złym przygotowaniem i wyposażeniem, ale również brawurą i nieprzestrzeganiem obowiązujących przepisów przez motocyklistów.

Dlatego też polkowiccy policjanci od godzin porannych prowadzą akcję „Motocyklista” i sprawdzają szczególną uwagę na motocyklistów oraz to, w jaki sposób stosują się do obowiązujących przepisów. Motocykliści muszą się liczyć z częstszymi niż zazwyczaj kontrolami.

Jednocześnie funkcjonariusze przypominają, że skutki wypadku na motocyklu są często o wiele poważniejsze, niż w wypadku z udziałem samochodu.

– Kierującego jednośladem nie chronią bowiem pasy, poduszki powietrzne czy sama karoseria pojazdu. Jedynie co może zapobiec urazom, a nawet śmierci, to odpowiednia odzież, czyli kurtka, spodnie, buty, rękawice, a przede wszystkim kask. Niestety dość częsty widok  to osoby na motocyklach, które na sobie, zamiast specjalnego ubrania, mają krótkie spodnie, sportowe obuwie, koszulkę z krótkim rękawem i kask, często nawet niezapięty. Będąc w takim stroju, w przypadku upadku na jezdnię przy prędkości nawet 50 km/h, ślady na skórze zostaną często do końca życia – informuje asp. Przemysław Rybikowski, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Polkowicach.

Warto też pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Wykonując manewr wyprzedzania z dużą prędkością, kierujący samochodami mogą go nie widzieć. Dlatego tak ważne jest by jednoślad posiadał sprawne i czyste światła, a motocyklista ubrany był w odblaskowe szelki lub kamizelkę, które poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy.

Polkowiccy policjanci apelują również do motocyklistów o dostosowanie prędkości do warunków ruchu, przestrzeganie przepisów, wzięcie pod uwagę również takich czynników jak: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdem, stres, zmęczenie, rutyna, charakterystyka trasy.

– Raz jeszcze przypominamy, że niestosowanie się do przepisów, w tym przede wszystkim ograniczeń prędkości, to prosty sposób na doprowadzenie do wypadku, a co za tym idzie poważnych konsekwencji, ze śmiercią na drodze włącznie – dodaje Rybikowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj